Bebekler Dünyayı Nasıl Görür?

Bebeklerin görme yetenekleri doğdukları anda oldukça kısıtlıdır ve ilk birkaç ay içinde hızla gelişir. Aşağıda bebeklerin görme yeteneklerinin gelişim evrelerini aylara göre sıralamış bulunuyorum:

  • 0-1 ay: Bebekler doğdukları anda sadece 20 ila 30 cm uzaklıktaki nesneleri net bir şekilde görürler. Renkleri ayırt edemezler ve sadece gri tonları görürler. Gözleri hareket etme yetenekleri oldukça kısıtlıdır.
  • 1-3 ay: Bebeklerin görme yetenekleri hızla gelişir ve renkleri ayırt etme yetenekleri gelişir. Gözlerinin hareketleri daha koordine olur ve bebekler daha uzaktaki nesneleri de net bir şekilde görmeye başlarlar.
  • 3-6 ay: Bebeklerin görme yetenekleri daha da gelişir ve bebekler daha uzaktaki nesneleri daha net bir şekilde görmeye başlarlar. Renkleri daha iyi ayırt edebilirler ve gözlerinin hareketleri daha koordine olur.
  • 6 ay-2 yaş: Bebeklerin görme yetenekleri tam olarak gelişir ve gözlerinin hareketleri daha koordine olur. Bebekler artık renkleri tam olarak ayırt edebilirler ve daha uzaktaki nesneleri net bir şekilde görürler.
Author Image
Editor